V dňoch 22. a 23. apríla kabinet telesnej výchovy zorganizoval pre prvé a druhé ročníky kurz OŽAZ (Ochrana života a zdravia). V pondelok 22. apríla sa ho zúčastnilo 150 žiakov. Pre žiakov boli zorganizované dve prednášky. Jedna s príslušníkmi policajného zboru a druhou bol kurz prvej pomoci. Jednotlivé triedy potom dostali test z pravidiel cestnej premávky a vedomostný test z oblasti športu. Z pravidiel cestnej premávky najlepšie obstála II.CM trieda a z vedomostného testu II.H trieda. Okrem toho sa žiaci mohli zapojiť do rôznych športových aktivít, ako futbal, stolný tenis alebo streľba zo vzduchovky na terč. V utorok sa triedy I.CR, I.S, I.H, II.FP zúčastnili exkurzie v Hasičskom zbore SR na Okružnej ulici. Žiakom hasiči ukázali, akú techniku a aké náradie používajú pri záchrane ľudských životov a majetku, informovali žiakov o podmienkach prijatia do hasičského zboru. Ostatné trieda sa venovali športovým aktivitám. Vyskúšali si preťahovanie lanom, triedy medzi sebou súťažili vo futbale, opäť súťažili v streľbe so vzduchovky. V streľbe zvíťazila a 1.miesto získala Csenge Liptáková z II.CM triedy. Okrem toho I.MT trieda uskutočnila upratovanie okolo budovy telocvične a školského internátu a postarala sa tak o čistou v areáli školy. Celý OŽAZ prebehol bez rušivých momentov, žiaci boli radi, že môžu byť na čerstvom vzduchu a venovať sa pohybovým alebo zaujímavým aktivitám. Zaslúžili sa o to aj učitelia a majstri OV, ktorí boli na jednotlivých stanovištiach alebo vykonávali dozor nad žiakmi.

Po celoškolských voľbách do školského parlamentu, ktoré sa konali dňa 12.04.2024, sa 17. apríla stretli novozvolení členovia na svojom prvom zasadnutí. Členovia školského parlamentu si tajným hlasovaním spomedzi seba volili predsedu a podpredsedu školského parlamentu. Predsedom sa stal Atilla Balga z II.MT triedy a podpredsedníčkou sa stala Csenge Liptáková z II.CM triedy. Následne boli žiaci informovaní o zložení, činnosti ŠP a o ich právach a povinnostiach ako členov ŠP.

IMG 20240417 133001 20240417 131841

Aj Zem má svoj sviatok, každoročne ho slávime 22. apríla. V tento deň sa milióny ľudí na celom svete spájajú s cieľom poukázať na environmentálne problémy, znečistenie a klimatickú krízu, ktoré ohrozujú ľudstvo aj našu planétu. Mottom tohtoročného Dňa Zeme 2024 je Zem verzus plasty. Do najväčšieho environmentálneho hnutia na svete sa môžu zapojiť všetci. Každoročne sa podarí v Deň Zeme zmobilizovať viac ako miliardu ľudí. Participujú na ňom vzdelávacie inštitúcie, školy a univerzity, občianske združenia i súkromné organizácie. Dôležitý je pritom každý z nás. Ako sa píše na stránke Earthday.org, jednotlivec má „moc a vplyv ako spotrebiteľ, volič a člen komunity, ktorý sa môže zapojiť v záujme zmeny“. Aj naši žiaci prispeli na Deň Zeme vyzbieraním odpadkov, ktoré tam rozhodne nepatria. Dôležité je však myslieť na ochranu prírody nielen v Deň Zeme, ale každý jeden deň.

Mgr. K. Sroková

Dňa 13. apríla sa Kinga Tóthová, žiačka II.MT triedy, zúčastnila slávnostného odovzdávania cien básnickej súťaže, ktorú organizovalo Fórum združení v Kazincbarcike v Maďarsku. Súťažiaci poslali svoje básne zo Slovenska, Zakarpatska a z Maďarska. Kinga v kategórií stredoškolákov vyhrala prvé miesto. Jej báseň „Rýchle“ aj zhudobnili a predniesli počas ceremoniálu. Gratulujeme a želáme veľa umeleckých úspechov aj v budúcnosti! Na súťaži sa zúčastnili aj ďalší nadaní žiaci a žiačky našej školy: Ľudovít Danyi (II.CR), Csenge Liptáková (II.CM) a Bianka Kökényová (II.DN).

2024.04.13-án Tóth Kinga II.MT osztályos tanulónk a Kazincbarcikai Egyesületek Fóruma által meghirdetett versíró pályázat eredményhirdetésén vett részt. A versenyre Felvidékről, Kárpátaljáról és Magyarországról érkeztek versek. Kinga a középiskolások kategóriájában a legelőkelőbb első helyet érdemelte ki. „Gyorsak” c. versét meg is zenésítették és előadták az ünnepségen. Gratulálunk a kitűnő eredményhez és még nagyon sok művészi sikert kívánunk! A versenyen több tehetséges költőpalántánk is részt vett: Danyi Lajos (II.CR), Lipták Csenge (II.CM) és Kökény Bianka (II.DN).

Žiačky 1.FP a 2.FP sa minulý aktívne zapojili do úpravy areálu našej školy a prispeli k jeho skrášleniu. Pod vedením  MOV vytvorili novú skalku, vytrhali burinu pri bočnom vchode do školy a pozbierali odpadky okolo budov školy.

Rovnako aj kabinet TSV  zorganizoval práce na úpravu okolo vonkajšieho ihriska školy, ako aj jeho okolia. Poďakovanie patrí dievčatám z II. CM triedy za ich pomoc.

V skrášľovaná areálu školy sa bude podľa počasia naďalej  pokračovať.