14.3.2023 sa žiaci III.R, odboru agromechatronik, zúčastnili exkurzie v CSM Tisovec. Exkurzia začala prezentáciou firmy, kde sa žiaci dozvedeli o výrobkoch, ktoré firma vyrába, o smerovaní firmy, o plánovanom rozširovaní výroby a o možnosti zamestnania sa. V druhej časti exkurzie pracovník CSM žiakov previedol výrobnými priestormi, aby žiaci videli, ako prebieha výrobný proces a aké stroje a pracovné postupy sú používané vo firme CSM. Žiaci boli s priebehom exkurzie veľmi spokojní. So záujmom počúvali výklad a sledovali výrobný proces.

Ivan Herčko

.

V Rámci projektu Erasmus+ 2023 odcestovali vo februári dve skupiny žiakov pod dozorom pedagógov Ing. Farkaša, Ing. Vilhana a Ing. Kissantalovej na odbornú stáž do Maďarskej republiky do miest Budapešť a Eger. Na druhý deň po príchode (21. februára) navštívili informatici v Budapešti svoje pracovisko Impact HUB a absolvovali prednášku o OpenAI aplikáciách. Nasledujúci deň mali home office. Dostali malú domácu úlohu. V stredu absolvovali odbornú prednášku. Lektor je z Arménska a komunikujú v anglickom jazyku. Večer absolvovali prechádzku po Budinskom hrade. 22. februára nastúpili do práce aj autoopravári a agromechanizátori. Na 23. februára majú agromechanizátori naplánovanú výstavu a predvádzací deň poľnohospodárskej techniky. Po práci, podľa počasia, spoznávajú žiaci hlavné mesto Budapešť.

Druhá skupina žiakov, zložená z mechanikov elektrotechnikov, agromechatronikov a agromechanizátorov, sa ubytovala v meste Eger. S ubytovaním sú veľmi spokojní. Rovnako sú spokojní aj so zamestnávateľmi, majstri ktorí ich majú na starosti, sú veľmi nápomocní a priateľskí. Každý mechanik elektrotechnik je pridelený k jednému majstrovi. Ich zamestnávateľskou firmou je Vill-E-Com Villamosipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Eger. Cukrári vykonávajú odbornú stáž vo firme Marján Cukrászda Kft, Eger. Hneď boli zapojení do práce a zdobili zákusky, marcipánové figúrky a pomáhali pri príprave surovín. Agromechatronici a agromechanizátori pracujú vo firme Juhász és Juhász Kft., Egerszalók a pomáhajú pri oprave poľnohospodárskych strojov a automobilov. Na pobavenie ich zamestnanci povozili na staručkom autobuse.

ZH

 

7. marca 2023 sa žiaci IV.RAC triedy zúčastnili v Obchodnej akadémii v Rimavskej Sobote prezentácie ústavov Materiálovotechnologickej fakulty STU so sídlom v Trnave na stredných školách vo vybraných mestách Slovenska pod názvom MTF on the road. . Podujatie bolo určené pre študentov stredných škôl, najmä pre štvrtákov ale aj pre tretiakov, ktorí by mali záujem študovať na vysokej škole. Jednotlivé ústavy MTF STU predstavili študijné programy, benefity štúdia na STU, význam voľby fakulty pre uplatnenie v praxi.

Na Valentína 14. februára usporiadala naša škola Deň otvorených dverí, ktorý bol už 2. v poradí v tomto školskom roku a niesol sa v duchu Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Tento deň bol určený hlavne záujemcom o študijné odbory, ktoré škola ponúka. Žiaci mali jedinečnú možnosť interaktívnym spôsobom ponoriť sa do tajov odboru, o ktorý majú záujem. V jednotlivých odborných učebniach sa hosťom venovali pedagógovia a majstri odborného výcviku, ktorí si pre žiakov pripravili zaujímavé úlohy, súťaže a s ochotou odpovedali na položené otázky. Veríme, že sme našich potenciálnych žiakov zaujali a že čas strávený na našej škole nebudú považovať za stratený.

Už tretí týždeň pokračuje v rámci projektu Erasmus+ pracovná stáž našich žiakov v Egri. Žiaci sú ubytovaní v ubytovni s kuchyňou a jedálňou. Jedáleň zároveň slúži ako pracovňa a večer ako klubovňa, kde si žiaci môžu zahrať rôzne spoločenské hry. K dispozícii majú aj miestnu samoobslužnú práčovňu, Kde si môžu dať oprať osobné veci.

V piatok 3. marca naši kolegovia Ing. Kisantalová a Ing. Vilhan navštívili našich žiakov v Egerszalóku u zamestnávateľa Juhász és Juhász Kft., kde im žiaci ukázali pracoviská, na ktorých pracujú. Majú možnosť vyskúšať si prácu v priestoroch STK, ktorá sa nachádza priamo v areáli spoločnosti.

V rámci spoznávania maďarskej kultúry počas dvoch víkendov žiaci navštívili filmové predstavenie Cocaine bear. Film bol natočený podľa skutočného príbehu a je o negatívnom pôsobení drog na živé organizmy, hlavne medvede a hrad v Egri,kde si pozreli dve expozície o dobovom oblečení, o streľbe z historických zbraní a mučiareň hradu. Obe akcie sa žiakom veľmi páčili a cestou si pozreli aj historické centrum Egru.

Žiaci navštívili jedinečné cukrárske múzeum „Kopcsik Lajos Múzeum“ v Egri. Majster cukrár Lajos Kopcsik je ocenený mnohými oceneniami za svoju prácu. Ako majster cukrár v roku 1970, v roku 1974 získal zlatú medailu vo Viedni na cukrárskej súťaži WIKA, v rokoch 1977 a 1982 získal zlatú medailu v Prahe na gastronomickej súťaži Gastro Prag, v roku 1986 v Luxembursku na súťaži EXPO GAST získal ocenenie ako majster sveta v cukrárstve, v roku 1988 bol ocenený vo Frankfurte Oskarovou cenou v cukrárstve a v roku 1998 na majstrovstvách sveta v gastronómií získal šesť zlatých, tri strieborné a tri bronzové medaily. Od roku 2001 je držiteľom Guinnessovho rekordu a v roku 2005 otvoril ojedinelé múzeum cukrárskeho umenia „Marcipánia“, za čo dostal zlaté ocenenie za celoživotné dielo.

Po návšteve marcipánie Kopcsik si niektorí žiaci vyskúšali úlohu muezína a vystúpili po 98 schodoch na balkón minaretu, odkiaľ zamávali svojim pedagógom a spolužiakom.

Práve 14. februára na Valentína sa na našej škole konala súťaž v zdobení medovníčkov. Šikovné ruky našich žiakov odboru cukrár mali možnosť ukázať svoj talent a vyzdobiť si vlastné medovníčky.

Do školského kola postúpilo 6 žiakov, ktorí svoje majstrovstvo prezentovali návštevníkom DOD, ale aj všetkým okoloidúcim: V.Zenglérová(II.GC),V.Ráczová(II.CM),A.Rybárová(III.CM),V.Zsírosová(II.CM),R. Oláhová(II.CM), B.Lesták(III.CM) . Radosť a dobrá nálada, ktorá súťaž celý čas sprevádzala, bola iba svedectvom toho, že svoju prácu vykonávajú s láskou. Odborná porota vedená pani riaditeľkou mala veru ťažké rozhodovanie, pretože vytvorené produkty pútali svojou krásou a nápaditosťou. Ceny, ktoré žiaci získali, bolo možné zakúpiť vďaka účasti školy v projekte Zelená škola biodiverzity. Pozitívne ohlasy najmä zo strany žiakov nás motivujú k tomu, aby sa takéto súťaže konali čoraz častejšie. Všetkým zúčastneným ďakujeme a výhercom srdečne blahoželáme.

1.miesto- Lesták Bence

2.miesto- Rybárová Angelika

3.miesto- Ráczová Viktória