Na SOŠ technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote prebiehajú tento týždeň záverečné skúšky žiakov trojročných učebných odborov. Pre študentov predstavujú významný míľnik, počas ktorého môžu preukázať vedomosti, zručnosti a skúsenosti získané počas štúdia. V pondelok 8. júna absolvovali praktickú časť záverečných skúšok žiaci odborov mäsiar lahôdkar, autoopravár mechanik s vyuč.jazykom slovenským a cukrár - cukrárka. Počas praktických skúšok preukázali svoje odborné schopnosti priamo pri vykonávaní úloh, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou ich budúceho povolania. V utorok 9. júna úspešne zvládli ústnu časť záverečných skúšok žiaci odborov mäsiar lahôdkar a autoopravár. Pred skúšobnými komisiami prezentovali svoje odborné vedomosti a schopnosť aplikovať ich v praxi. Dnes, v stredu 10. júna, pokračovali záverečné skúšky ústnou časťou odboru cukrár-cukrárka. Praktickú časť zároveň absolvovali žiaci odborov agromechanizátor, pomocník v strojárskej výrobe a praktické práce. Aj oni mali príležitosť ukázať svoje pracovné návyky, zručnosti a pripravenosť na budúce uplatnenie. V nasledujúcich dňoch čakajú ústne skúšky aj žiakov ostatných odborov. Všetkým študentom prajeme veľa úspechov, pokoj pri odpovediach a čo najlepšie výsledky. Veríme, že zúročia všetko, čo sa počas rokov štúdia naučili, a úspešne zavŕšia jednu dôležitú etapu svojho života.

4. júna, pri príležitosti Dňa národnej spolupatričnosti navštívili žiaci našej školy študentov Gymnázia, technickej školy a internátu Jána Neumanna v Egri. Počas spoločného programu – prehliadky školy, ľudových tancov, spevu, kladenia vencov a návštevy podzemného komplexu Mesto pod mestom – vznikli nové priateľstvá a kontakty, ktoré ďalej posilňujú našu spolupatričnosť presahujúcu hranice.

 

Összetartozás lépésről lépésre

Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján intézményünk diákjai ellátogattak a Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium tanulóihoz Egerbe. A közös programok – iskolalátogatás, néptánc, éneklés, koszorúzás és a Város a város alatt megtekintése – során új barátságok és kapcsolatok születtek, amelyek tovább erősítik a határokon átívelő összetartozásunkat.

Dnes sa naši žiaci z I.DVN, II.CR a III.S zúčastnili kultúrno-vzdelávacieho programu s názvom Prežili sme holokaust, ktoré im priblížilo autentický príbeh človeka, ktorý prežil holokaust, a to konkrétne pani Denisy Nikodemovej. Autentickosť celého podujatia dotváral hudobný sprievod v podaní Kataríny Koščovej a Daniela Špinera. Vďaka autorke projektu, Dagmar Mozolovej, neostávajú príbehy týchto dôležitých ľudí zabudnuté, ale práve naopak. Je dôležité práve to, aby sme poznali našu históriu a nezabudli na ľudí, ktorí bojovali za to, čo je dnes pre nás samozrejmosť.

Dnešný deň sa na Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote niesol v znamení rozlúčky so žiakmi učebných odborov, ktorí sa po rokoch štúdia pripravujú na ďalší významný krok vo svojom živote. So školou sa rozlúčili žiaci tried III.GCSM, III.H, III.MT a II.FP. Počas rokov strávených v školských laviciach získavali nielen odborné vedomosti a praktické zručnosti, ale aj množstvo skúseností, priateľstiev a spomienok, ktoré si odnesú do svojho ďalšieho života. Už budúci týždeň ich čakajú záverečné skúšky, ktoré budú zavŕšením ich štúdia. Veríme a dúfame, že všetci žiaci zúročia svoje vedomosti, zručnosti a usilovnú prácu a úspešne zvládnu túto dôležitú skúšku. Milí žiaci, ďakujeme vám za roky strávené v našej škole, za vaše úspechy, aktivitu i chvíle, ktoré sme mohli prežívať spoločne.

Prajeme vám veľa šťastia, odvahy a sebadôvery pri záverečných skúškach. Nech sú pre vás úspešným zavŕšením jednej etapy života a zároveň dobrým odrazovým mostíkom do budúcnosti. Držíme vám palce a želáme veľa úspechov na vašej ďalšej životnej ceste!

 

Naši žiaci sa dnes zúčastnili spomienkového podujatia pri príležitosti výročia deportácií židovských obyvateľov z Rimavskej Soboty. Spomienkové podujatie sa začalo príhovormi na Hlavnom námestí, kde si prítomní uctili pamiatku obetí holokaustu a pripomenuli si tragické udalosti, ktoré poznačili dejiny nášho mesta. Následne sa účastníci presunuli ulicami Rimavskej Soboty k železničnej stanici, odkiaľ boli v minulosti deportovaní nevinní ľudia do koncentračných táborov. Silným momentom programu bol symbolický akt vloženia tabuľky s menom jedného z občanov Rimavskej Soboty do kufra. Išlo o človeka, ktorý sa z deportácií nikdy nevrátil. Týmto pietnym gestom si účastníci uctili pamiatku všetkých obetí a zároveň zdôraznili význam zachovávania historickej pamäti pre budúce generácie. Účasť na takýchto podujatiach pomáha mladým ľuďom lepšie pochopiť tragické kapitoly našich dejín, rozvíjať úctu k ľudskej dôstojnosti a uvedomovať si hodnotu slobody, tolerancie a vzájomného rešpektu. Ďakujeme organizátorom za možnosť byť súčasťou tejto dôstojnej a významnej spomienky.

Dňa 29. mája sa v slávnostnej atmosfére uskutočnilo vyraďovanie absolventov študijných odborov agromechatronik, mechanik elektrotechnik a nadstavbového štúdia. Významný deň, ktorým sa zavŕšilo niekoľkoročné štúdium a úspešné zvládnutie maturitných skúšok, bol plný emócií, spomienok i poďakovaní. Slávnostný program otvorili absolventi nástupom za tónov študentskej hymny Gaudeamus igitur, ktorá symbolicky pripomenula ukončenie jednej dôležitej etapy ich života. Nasledovali príhovory zástupkýň riaditeľa školy, ktoré vo svojich slovách ocenili úsilie, vytrvalosť a dosiahnuté úspechy maturantov. Povzbudili ich do ďalšieho štúdia, pracovného života i osobného rozvoja. V mene absolventov vystúpili aj žiaci, ktorí sa poďakovali pedagógom za trpezlivosť a nadobudnuté vedomosti a zručnosti počas rokov štúdia. Vrcholom slávnosti bolo odovzdávanie maturitných vysvedčení, ktorým absolventi oficiálne potvrdili úspešné ukončenie stredoškolského vzdelávania. Súčasťou programu bolo aj ocenenie žiakov za výborný prospech, vzornú reprezentáciu školy a úspechy v odborných i záujmových súťažiach. Dojímavým momentom bolo poďakovanie žiakov pedagógom. Absolventi vyjadrili svoju vďaku odovzdaním kvetov učiteľom, ktorí ich počas štúdia sprevádzali, odovzdávali im vedomosti a pomáhali im na ceste k maturitnej skúške. Slávnostné vyraďovanie sa skončilo dôstojným zaznením slovenskej štátnej hymny, po ktorej sa absolventi rozlúčili so školou ako jej úspešní absolventi. Všetkým prajeme veľa úspechov, správnych rozhodnutí a spokojnosti v ďalšom štúdiu, pracovnom i osobnom živote.